top of page

הטיפול הטבעי באתגרים נפשיים

על הצמחים -

 

ישנם לא מעט צמחים אשר משפיעים באופן ישיר על מערכת העצבים, ויש עוד צמחים שמשפיעים באופן עקיף יותר.

 

אסקור כאן חלק מהצמחים המובילים והנפוצים ביותר בשימוש בארץ ובעולם:

 

לתמיכה במצבי דיכאון

 

פרע מחורר - Hypericum perforatum או St. John’s Wort הוא אחד מצמחי המרפא הכי נפוצים ונחקרים. הצמח גדל בר באירופה, מערב אסיה וצפון אפריקה ומגודל באופן מסחרי במקומות נוספים. הוא נמצא בשימוש רפואי כבר אלפי שנים ומעבר לשימוש שלו כנוגד דיכאון ניתן לעשות בו שימוש חיצוני (כשמן/משחה) למטרות נוספות.

בישראל, הצמח נמצא ברשימה הרוקחית וניתן להזמין אותו דרך מרשם של הרבליסט או בבתי המרקחת המורשים לכך. בנוסף, הופקה ממנו תרופת מרשם לטיפול בדיכאון בשם רמוטיב.

 

רודיולה - Rhodiola rosea או Golden Root הוא צמח מוביל לטיפול בדיכאון, עייפות ועוד תופעות של חסר עצבי. הוא נחשב לצמח מעורר וממריץ בעל עוצמת פעילות בינונית. בישראל הצמח רשום ברשימת התוספים וניתן לרכוש אותו ללא מרשם, אולם רצוי להתייעץ עם הרבליסט בנוגע למינונים ושילובים עם צמחים/תרופות.

 

חשוב לציין, כי ההיפריקום והרודיולה אסורים לשימוש ביחד עם נוגדי הדיכאון הכימים, מחשש להרעלת סרטונין.

 

אקורוס - Acorus calamus או Sweet Flag הוא צמח שמשמש גם לטיפול בבעיות עיכול ומפרקים ולעיתים משולב בפורמולת נוגדות דיכאון, בעיקר עם הוא מעורב עם הפרעה בתיאבון.

 

וורבנה - Verbena officinalis הוא צמח עדין (ומאוד מר), שיכול לתמוך גם הוא במצבי דיכאון. הצמח גם משפר את תנובת חלב אם וניתן לעיתים קרובות לטיפול בדיכאון אחרי לידה.

 

דמיאנה - Turnera diffusa צמח שנמצא בשימוש עממי נפוץ, נחשב שצמח ממריץ ואף מעורר את היצר המיני. ניתן לשלב אותו בפורמולות נוגדות דיכאון והוא בטוח לשימוש ארוך טווח.

 

מעבר לצמחים שהוזכרו כאן, יש עוד כמה צמחים שנמצאו כיעילים להתמודדות עם דיכאון ובראשן סוגים שונים של ג’ינסנג – הסיבירי, הקוריאני והאמריקאי. צמח נפוץ נוסף שניתן להיעזר בו הוא שיבולת השועל, ממנה מפיקים חלב מרוכז שנמצא כתומך מאוד בהתמודדות עם דיכאון וכן בתהליכי גמילה שונים.

לתמיכה במצבי חרדה

 

ויתניה משכרת  Withania somnifera  או Ashwagandha  - הצמח המוביל להתמודדות עם חרדה. מיועד למצבים כרוניים וניתן לנטול אותו לתקופה ארוכה. קיימות אינטראקציות עם חלק מהכדורים נוגדי דיכאון.

 

סנטלה Centella (Hydrocotyle) asiatica או Gotu kola  - צמח הנמצא בשימוש נפוץ מאוד ברפואה ההודית והסינית, מתאים למצבי חרדה ודיכאון ולמגוון בעיות גופניות.

 

בקופה Bacopa monnieri או Brahmi - צמח נוסף המגיע מהרפואה ההודית, משמש להזנה של מערכת העצבים והתמודדות עם מתח וחרדה. קיימות מספר אינטראקציות עם כדורים אנטי פסיכוטיים ונוגדי חרדה.

 

חסת המצפן Lactuca spp - משמשת להרגעה במצבים אקוטיים והשריית שינה.

קווה קווה Piper methysticum - צמח חזק המשמש להרגעה במצבים אקוטיים. אסור לשיווק בישראל בשל חשש לפגיעה בכבד בשימוש אינטנסיבי וממושך.

 

צמחים המסייעים לשינה:

 

ולריאן Valeriana officinalis – אחד הצמחים הנפוצים לשימוש רפואי וזמין מאוד בבתי המרקחת בישראל. במינון נמוך הוא מרגיע. במינון גבוה – מרדים.

 

כשותנית Humulus lupulus ו/או פסיפלורה Passiflora incarnata – ניתנים לרוב כתוספת לולריאן או כחליטה בפני עצמן. לא מומלץ לבעלי נטייה לדיכאון.

 

 

בנוסף, יש כמה תוספי תזונה שתורמים להתמודדות עם שלל תופעות נפשיות ובהן דיכאון. התוסף הנחקר ביותר הוא אומגה 3, ונמצא כי יש לו השפעה מיטיבה גם על דיכאון וגם על חרדה. הקבוצה הבאה של התוספים הרלוונטים היא קומפלקס של ויטמיני B השונים. כמו כן מינרלים שונים כמו חומצה פולית, אבץ ומגנזיום קשורים אף הם לפעילות עצבית תקינה, יחד עם רכיבים טבעיים כמו תה ירוק ומזונות המכילים נוגדי חימצון. מעבר לזה, קיימים מספר מחקרים על היבטי תזונה רחבים יותר והקשר לדיכאון, בקצרה ניתן לומר שתזונה בריאה, מאוזנת וצמחונית תורמת לשיפור במצב הרוח. לקינוח, נמצא שגם פוליפנולים, המצויים באופן טבעי בקקאו, תורמים לשיפור בתסמיני דיכאון.

לבסוף, ההשפעה של פעילות גופנית על המצב הנפשי היא משמעותית מאוד. מספר רב של מחקרים אוששו את הטענה שפעילות גופנית, המורכבת מפעיות אירובית של 40 דקות לפחות, בתדירות של פעמיים-שלוש בשבוע, יכולה להקל מאוד על תסמיני הדיכאון ולעזור לאדם הסובל מהם להתאושש ולחזור לתפקוד. בנוסף, מחקרים חדשים יותר מצאו קשר חזק בין שהיה בטבע לבין שיפור של מצב הרוח. אולי לפני כל מרשם אחר, כדאי לצאת לטיול רגלי ארוך בטבע.

 

 

 

מעבר לצמחים ותזונה, מצטברים יותר ויותר מחקרים המראים את התרומה של תרגול מדיטציה קבוע על רמות החרדה והיכולת להתמודד עם חרדה אקוטית.

לעוד מחקרים – כאן.

bottom of page